Využití aromaterapie při sportovní zátěži
Aromaterapeutické ošetření sportovců po tréninkové zátěži může být jedním ze způsobů regenerace organismu. Může ovlivnit látkové, imunitní, hormonální a jiné regulační procesy v těle, čímž pomáhá rychlejšímu zotavení. Sportovci mají zpravidla tu výhodu, že dokáží vnímat signály svého těla a pracovat s fyzickými i psychickými stresory. Důležitým prvkem regenerace je relaxace, která urychluje procesy zotavení. Klíčové je však zvolit správnou míru i formu odpočinku.
Esenciální oleje jako podpora regenerace svalů
Ošetření svalových obtíží esenciálními oleji je výbornou volbou z několika důvodů. Éterické oleje působí nejen na fyzickou úroveň, ale prostřednictvím čichových vjemů ovlivňují i limbické centrum mozku, čímž mají vliv na emoce a celkový psychický stav. Ve spojení s dotekem a hudbou výrazně přispívají k hluboké relaxaci a uvolnění.
Bolavým svalům mohou ulevit analgetické, spazmolytické a protizánětlivé chemické složky éterických olejů:
- Analgetické látky (zmírňující bolest) zahrnují ethery a monoterpenoly, například anestetický menthol (Mentha piperita) nebo silně analgetický alfa-terpineol v Eucalyptus radiata.
- Myorelaxační účinky mají seskviterpenoly a aldehydy, jako sedativní citronelal v Eucalyptus citriodora. Významnou roli hrají také estery, například linalylacetát v Lavandula officinalis, které silně uvolňují svalové napětí.
- Protizánětlivé účinky mají monoterpeny, například alfa-pineny, limoneny či seskviterpeny. Silný protizánětlivý účinek vykazuje chamazulen v Matricaria chamomilla.
Všechny složky éterických olejů v masážních směsích působí synergicky, čímž mají přesah nejen do regenerace svalů, ale i do psychické pohody a prevence onemocnění.
Experimentální část výzkumu
V praktické části výzkumu bylo provedeno intenzivní aromaterapeutické ošetření fotbalisty po dobu tří týdnů. Cílem bylo zhodnotit vliv aromaterapeutických masáží na svalové obtíže způsobené fyzickou zátěží během tréninků a zápasů. Ošetření bylo doplněno o akupresurní body a reflexní terapii.
Během této doby bylo provedeno sedm aromaterapeutických masáží s důrazem na rychlejší regeneraci svalů. Klient hodnotil nejlépe:
- Odstranění svalové únavy a napětí, které odeznělo ihned po masáži nebo nejdéle do druhého dne.
- Srovnání s dřívějšími zkušenostmi, kdy po náročných trénincích pociťoval bolest svalů i několik dní.
- Řešení akutních problémů, například dvakrát došlo k ošetření spazmů a natažení stehenního svalu.
- Zvýšení výkonnosti – klient subjektivně vnímal, že ošetření přispělo k lepším výkonům v následujících trénincích a zápasech.
- Zlepšení kvality spánku, zejména po masážích s Lavandula hybrida.
Během třítýdenního období jsme také reagovali na nastupující virózu, psychickou únavu a citlivá místa na chodidlech v oblasti L1. Aromaterapeutická péče zahrnovala i ošetření sušší pokožky vhodně zvolenými rostlinnými oleji.
Výběr esenciálních olejů
Masážní směsi byly sestavovány individuálně podle aktuálního stavu sportovce. Každá směs obsahovala myorelaxační, analgetickou a protizánětlivou složku:
- Origanum marjorana – analgetické účinky, ideální pro svalové křeče a natažené svaly.
- Eucalyptus radiata – silně antispasmatické účinky, uvolňuje svalové napětí.
- Matricaria chamomilla – protizánětlivá složka, případně nahrazena Melaleuca alternifolia (tea tree) a Cinnamomum camphora var. ravintsara, pokud hrozila viróza.
- Lavandula hybrida – použita při masáži zaměřené na celkové psychické uvolnění a hluboký spánek.
Dále jsme testovali vliv inhalace Mentha spicata a Citrus sinensis na kapacitu plic před výkonem, což odpovídá zahraničním studiím o jejich potenciálním pozitivním vlivu na sportovní výkonnost.
Akupresurní body jako doplněk masáže
V rámci doplňkové terapie byly využity akupresurní body:
- ŽL34 (dráha žlučníku) – mistrovský bod pro svaly, šlachy a klouby.
- Ž44 (dráha žaludku) – analgetický bod pro dolní končetiny.
- L9 (dráha ledvin) – proti křečím a spazmům v lýtkách.
- L1 (dráha ledvin) – pro celkové posílení organismu a regeneraci.
Body byly nejprve ošetřovány před masáží, později jsme se zaměřili více na dráhu ledvin kvůli citlivosti těchto bodů.
Dlouhodobé pokračování v terapii
Po ukončení intenzivního třítýdenního programu jsme se s klientem dohodli na pokračování aromaterapeutických masáží jednou týdně po náročném tréninku. Dále byla navržena koupel nohou jako doplňková terapie.
Potvrdilo se, že aromaterapie má významný regenerační efekt, zkracuje dobu
zotavení po fyzické zátěži a přispívá ke zlepšení psychického i fyzického stavu
sportovce. Aromaterapie se tak může stát účinnou součástí sportovní
regenerace, a to nejen ve formě masáží, ale také prostřednictvím inhalací
či koupelí.
Aromaterapie jako rostoucí trend ve sportovní regeneraci
Aromaterapie si ve světě již našla své pevné místo v oblasti alternativní a komplementární medicíny, přičemž stále více studií potvrzuje její pozitivní vliv na sportovní výkon i celkovou fyzickou a duševní kondici. Zda se tento trend prosadí i u nás, ukáže čas, nicméně rostoucí zájem odborné i laické veřejnosti naznačuje, že by mohla mít v péči o sportovce své místo.
Asociace českých aromaterapeutů již nyní podporuje vědecký výzkum v této oblasti a jeho praktickou aplikaci v různých odvětvích zdravotní péče. Tato diplomová práce tak přispívá k širší diskuzi o možnostech aromaterapie a jejím přirozeném začlenění do regeneračních metod nejen pro sportovce, ale i pro každodenní život.
(Zdroj: Diplomová práce: Využití aromaterapie při sportovní zátěži, autorka: Mgr. Marcela Mommersová,
Institut aromaterapie, Praha)